Инцидентът с български турист, нападнат от мечка в Румъния, докато животното е било хранено край пътя, предизвика широк обществен интерес и беше отразен от редица международни медии. Пострадалият е Георги Бижев от Горна Оряховица – председател на Спортно-техническата комисия към Зоналния съвет на БФС във Велико Търново.
Пред БНТ Бижев разказа какво точно се е случило по време на пътуването му през т.нар. „проход на мечките“. Той обясни, че е пътувал с приятел за финала на Шампионската лига в Будапеща по маршрут, по който е минавал и друг път. По думите му районът е известен именно с това, че туристите могат да видят мечки край пътя. Бижев посочва, че по маршрута има обособени места, от които хората купуват храна за животните.
„Всички хора, които ходят в този проход, ходят само единствено за това да видят мечките. През целия път, докато стигнеш до мястото, където реално излизат мечките, във всяко едно заведение, във всеки един магазин, има такива обособени кътове, от които можеш да си купиш храна за мечките“, разказва той. Пострадалият признава, че храненето на диви животни е било грешка, но подчертава, че това е масова практика в района.
„Няма човек, който да ходи там и да не е хранил мечките, което не ме оправдава нито мен, нито постъпката на човека, който беше с мен да храним диво животно, но ние не смятаме, че сме направили нещо нередно“, казва Бижев.
В момента на инцидента той се е намирал в автомобила си. По думите му пред него е имало спрял автомобил, от който туристи са хранили мечка с малко мече, а зад него е имало автомобил с украински туристи. Бижев уточнява, че не е излизал от автомобила и не е предизвиквал животното.
„В момента, в който мечката застана до нас, виждате и на кадрите, че прозорецът на автомобила ми е затворен и аз снимам от автомобила. Тоест аз не съм излязъл навън, не съм предизвиквал животното по никакъв начин“, обяснява той. Според него ситуацията се е променила след действия на други туристи, които започнали да свирят и да викат на мечката.
„Туристите, които са зад мен, може би от незнание, може би за това, че са за първи път там, започнаха да свирят на мечката и да викат“, разказва Бижев.
След като по-късно изгледал видеозаписа, той забелязал промяна в поведението на животното. „Видях, че ушите на мечката се наострят и тя с един скок…“, споделя пострадалият. Последвал моментът, който той определя като незабравим. По думите му стъклото на автомобила се оказало „като вестник“ за животното. След като го счупила, мечката се насочила към него. Бижев обяснява, че предпазният колан е попречил животното да го извади от автомобила. В опит да се предпази той вдигнал ръка. Мечката се опитала да го достигне и да го захапе за врата, но стигнала само до ръката му.
Въпреки тежкия инцидент Георги Бижев не обвинява животното. Той признава, че хората са навлезли в неговата среда и че това е грешка, за която е платил висока цена.
Пострадалият гледа позитивно на случилото се и използва възможността да благодари на медицинските екипи, които са се погрижили за него след завръщането му в България.
Случаят отново поставя въпроса за поведението на туристите в райони с диви животни. Храненето на мечки край пътя не само променя естественото им поведение, но и създава риск както за хората, така и за самите животни.
снимка: БНТ
Пред БНТ Бижев разказа какво точно се е случило по време на пътуването му през т.нар. „проход на мечките“. Той обясни, че е пътувал с приятел за финала на Шампионската лига в Будапеща по маршрут, по който е минавал и друг път. По думите му районът е известен именно с това, че туристите могат да видят мечки край пътя. Бижев посочва, че по маршрута има обособени места, от които хората купуват храна за животните.
„Всички хора, които ходят в този проход, ходят само единствено за това да видят мечките. През целия път, докато стигнеш до мястото, където реално излизат мечките, във всяко едно заведение, във всеки един магазин, има такива обособени кътове, от които можеш да си купиш храна за мечките“, разказва той. Пострадалият признава, че храненето на диви животни е било грешка, но подчертава, че това е масова практика в района.
„Няма човек, който да ходи там и да не е хранил мечките, което не ме оправдава нито мен, нито постъпката на човека, който беше с мен да храним диво животно, но ние не смятаме, че сме направили нещо нередно“, казва Бижев.
В момента на инцидента той се е намирал в автомобила си. По думите му пред него е имало спрял автомобил, от който туристи са хранили мечка с малко мече, а зад него е имало автомобил с украински туристи. Бижев уточнява, че не е излизал от автомобила и не е предизвиквал животното.
„В момента, в който мечката застана до нас, виждате и на кадрите, че прозорецът на автомобила ми е затворен и аз снимам от автомобила. Тоест аз не съм излязъл навън, не съм предизвиквал животното по никакъв начин“, обяснява той. Според него ситуацията се е променила след действия на други туристи, които започнали да свирят и да викат на мечката.
„Туристите, които са зад мен, може би от незнание, може би за това, че са за първи път там, започнаха да свирят на мечката и да викат“, разказва Бижев.
След като по-късно изгледал видеозаписа, той забелязал промяна в поведението на животното. „Видях, че ушите на мечката се наострят и тя с един скок…“, споделя пострадалият. Последвал моментът, който той определя като незабравим. По думите му стъклото на автомобила се оказало „като вестник“ за животното. След като го счупила, мечката се насочила към него. Бижев обяснява, че предпазният колан е попречил животното да го извади от автомобила. В опит да се предпази той вдигнал ръка. Мечката се опитала да го достигне и да го захапе за врата, но стигнала само до ръката му.
Въпреки тежкия инцидент Георги Бижев не обвинява животното. Той признава, че хората са навлезли в неговата среда и че това е грешка, за която е платил висока цена.
Пострадалият гледа позитивно на случилото се и използва възможността да благодари на медицинските екипи, които са се погрижили за него след завръщането му в България.
Случаят отново поставя въпроса за поведението на туристите в райони с диви животни. Храненето на мечки край пътя не само променя естественото им поведение, но и създава риск както за хората, така и за самите животни.
снимка: БНТ