Цели населени места във Великотърновска област остават без мобилни услуги при прекъсване на електрозахранването. За проблема кметове на малки селища сезираха областния управител Марин Богомилов. Според тях липсата на мобилен обхват не е просто техническо неудобство, а сериозен риск за сигурността на хората. При аварии, бедствия и извънредни ситуации жителите на засегнатите села не могат да подадат сигнал до Спешна помощ, полиция или пожарна.
Темата беше поставена от Христо Христов, кмет на великотърновското село Ново село, който се срещна с областния управител от името на Областното сдружение на кметовете на малки населени места.
„Мобилните оператори в региона поставят в заплаха сигурността и живота на гражданите, и националната сигурност на страната. С този сериозен проблем се борим от над 5 години и до момента не е решен“, заяви Христов. По думите му при прекъсване на електрозахранването се губи и мобилният обхват, тъй като операторите не поддържат алтернативни захранващи устройства, които да гарантират работата на телекомуникационната мрежа.
Христо Христов представи пред областния управител обемиста преписка от сигнали, жалби и отговори от отговорните институции за периода от 2021 г. до днес. Кметът посочи, че при кризисни ситуации до тези населени места не достигат и съобщенията за ранно предупреждение за бедствия. Според него това допълнително увеличава риска за жителите. Христов обърна внимание и на законовата възможност при 24-часова липса на услуга мобилният оператор да дължи неустойки и обезщетения на потърпевшите клиенти.
Областният управител Марин Богомилов изиска цялата преписка по казуса. Той се ангажира да запознае с проблема ресорните министерства, институции и контролни органи.
Очаква се темата да бъде поставена пред компетентните органи, тъй като според кметовете на малките населени места става дума за дългогодишен проблем, който засяга не само достъпа до комуникации, но и сигурността на хората в критични ситуации.
Темата беше поставена от Христо Христов, кмет на великотърновското село Ново село, който се срещна с областния управител от името на Областното сдружение на кметовете на малки населени места.
„Мобилните оператори в региона поставят в заплаха сигурността и живота на гражданите, и националната сигурност на страната. С този сериозен проблем се борим от над 5 години и до момента не е решен“, заяви Христов. По думите му при прекъсване на електрозахранването се губи и мобилният обхват, тъй като операторите не поддържат алтернативни захранващи устройства, които да гарантират работата на телекомуникационната мрежа.
Христо Христов представи пред областния управител обемиста преписка от сигнали, жалби и отговори от отговорните институции за периода от 2021 г. до днес. Кметът посочи, че при кризисни ситуации до тези населени места не достигат и съобщенията за ранно предупреждение за бедствия. Според него това допълнително увеличава риска за жителите. Христов обърна внимание и на законовата възможност при 24-часова липса на услуга мобилният оператор да дължи неустойки и обезщетения на потърпевшите клиенти.
Областният управител Марин Богомилов изиска цялата преписка по казуса. Той се ангажира да запознае с проблема ресорните министерства, институции и контролни органи.
Очаква се темата да бъде поставена пред компетентните органи, тъй като според кметовете на малките населени места става дума за дългогодишен проблем, който засяга не само достъпа до комуникации, но и сигурността на хората в критични ситуации.